کاریز افق فناوری

امروزه با پیشرفت فناوری و ظهور نوآوری‌های پیاپی، بسیاری از بازیگران حوزه‌های مختلف صنعتی، درصدد پیش‌بینی و رصد فناوری‌ها می‌باشند. اما منظور از رصد فناوری چیست و چه مزایایی برای یک کارآفرین، صاحب ایده یا حتی یک سرمایه‌گذار خطرپذیر دارد؟

یکی از ویژگی‌های اصلی فناوری‌های امروزی که دنیای کسب‌وکار و حتی زندگی شخصی افراد را به شدت تحت تأثیر قرار داده، سرعت تغییرات فناورانه است. در حالی‌که در گذشته‌های دور، نرخ جایگزینی یک فناوری بسیار طولانی بوده و حتی چند قرن به طول می‌انجامید، امروزه برخی از حوزه‌های فناورانه، در طول یک دهه با چندین و چند نوآوری خارق‌العاده مواجه می‌شوند. در این میان، کارآفرینان، صاحبان ایده و دیگر بازیگران اکوسیستم کارآفرینی نیز، بایستی به خوبی این تغییرات را لمس کرده و با درک مناسب از آینده فناوری، مسیر و جهت تغییرات را پیش‌بینی کنند.

یک مثال ساده از اهمیت احاطه بر روند تغییرات فناوری و شناسایی فرصت‌های بالقوه در آینده دور و نزدیک، سرنوشت نوستالژیک نوکیا است. بزرگ‌ترین بازیگر بازار تلفن همراه که به دلیل عدم درک صحیح مسیر تحولات فناورانه در این صنعت، قافیه را به رقبای قدرتمند خود باخت و عملاً از این صنعت خارج شد. کلید شکست نوکیا، اشتباه در پیش‌بینی روند فناوری بود.

بحث رصد فناوری، در بسیاری از حوزه‌ها، به‌ویژه فناوری‌های پیشرفته (High-Tech) مطرح بوده و فناوری نانو هم یکی از همین فناوری‌های نوظهور و پیشرفته محسوب می‌شود. از همین رو، در کاریز افق فناوری، سعی شده تا مخاطبین با آخرین تغییرات دنیای فناوری همگام شده و از فرصت‌های نهفته در آن بهره‌مند شوند.